1.Pamoka: KOMPOZICIJOS PAGRINDAI
Trečdalių taisyklė ir Aukso pjūviai
Fotografijoje turbūt dažniausiai diskutuojama apie trečdalių taisyklę. Nuotrauką reikia padalinti į 3 horizontalias ir 3 vertikalias dalis.
Trečdalių taisyklė ir Aukso pjūviai
Fotografijoje turbūt dažniausiai diskutuojama apie trečdalių taisyklę. Nuotrauką reikia padalinti į 3 horizontalias ir 3 vertikalias dalis.
Šios linijos turi būti nuotraukos gaires. Pabandysiu paaiškinti, kodėl tai taip efektyvu fotografijoje. Ši taisyklė kilo iš Auksinių taškų/vidurkių/pjūvių taisyklės. Remiantis ja, pagrindiniai nuotraukos objektai turi būti horizontalių ir vertikalių linijų susikirtimo taškuose:
Taigi, jei jūs komponuojate saulėlydžio fotografiją, pasistenkite, kad horizonto linija būtų ant vienos iš horizontalių linijų. Tokioje foto turi būti arba daugiau pirmojo plano, arba daugiau dangaus. Taip jūs iškart pajusite, kad jūsų peizažas yra stipresnis.
Yra daug auksinių taškų (vidurkių). Pavyzdžiui mokykloje mokėmės apie matematinį PI, kuris lygus 3.14 ir naudojamas geometrijoje. Auksinis vidurkis lygus 1.618. Matematikai naudoja graikišką raidę PI kai kalba apie auksinį vidurkį. Jis kilęs iš matematinės Fibonacci sekos.
Fibonacci buvo Italijos matematikas, gimęs apie 1170m. prieš Kristų, kuris sugalvojo tokią seką: prie 0 pridėjo 1 ir gavo 1. Tada pridėjo paskutinį naudota skaičių (vienetą) prie sumos rezultato (vieneto) ir gavo 2. ir taip iki begalybės:
0+1 = 1
1+1 = 2
1+2 = 3
2+3 = 5
3+5 = 8
5+8 = 13
8+13 = 21
13+21 = 34
21+34 = 55
34+55 = 89
55+89 = 144
89+144 = 233
144+233 = 377
233+377 = 610
........
Ką tai įrodo? Kol kas galiu pasakyt, kad nieko. BET jei pažvelgtumėm į šių skaičių santykį, galime pastebėti įdomų modelį:.
(prižadu, kad tuoj grįšim prie fotografijos – skaitykite toliau... )
Santykis = 1 su 0 = 0
Santykis = 1 su 1 = 1
Santykis = 2 su 1 = 2
Santykis = 3 su 2 = 1.5
Santykis = 5 su 3 = 1.6666
Santykis = 8 su 5 = 1.6
Santykis = 13 su 8 = 1.625
Santykis = 21 su13 = 1.61538
Santykis = 34 su 21 = 1.61538
Santykis = 55 su 34 = 1.61764
Santykis = 89 su 55 = 1.6181
Santykis = 144 su 89 = 1.6179
Santykis = 233 su 144 = 1.6180
Santykis = 377 su 233 = 1.6180
Yra daug auksinių taškų (vidurkių). Pavyzdžiui mokykloje mokėmės apie matematinį PI, kuris lygus 3.14 ir naudojamas geometrijoje. Auksinis vidurkis lygus 1.618. Matematikai naudoja graikišką raidę PI kai kalba apie auksinį vidurkį. Jis kilęs iš matematinės Fibonacci sekos.
Fibonacci buvo Italijos matematikas, gimęs apie 1170m. prieš Kristų, kuris sugalvojo tokią seką: prie 0 pridėjo 1 ir gavo 1. Tada pridėjo paskutinį naudota skaičių (vienetą) prie sumos rezultato (vieneto) ir gavo 2. ir taip iki begalybės:
0+1 = 1
1+1 = 2
1+2 = 3
2+3 = 5
3+5 = 8
5+8 = 13
8+13 = 21
13+21 = 34
21+34 = 55
34+55 = 89
55+89 = 144
89+144 = 233
144+233 = 377
233+377 = 610
........
Ką tai įrodo? Kol kas galiu pasakyt, kad nieko. BET jei pažvelgtumėm į šių skaičių santykį, galime pastebėti įdomų modelį:.
(prižadu, kad tuoj grįšim prie fotografijos – skaitykite toliau... )
Santykis = 1 su 0 = 0
Santykis = 1 su 1 = 1
Santykis = 2 su 1 = 2
Santykis = 3 su 2 = 1.5
Santykis = 5 su 3 = 1.6666
Santykis = 8 su 5 = 1.6
Santykis = 13 su 8 = 1.625
Santykis = 21 su13 = 1.61538
Santykis = 34 su 21 = 1.61538
Santykis = 55 su 34 = 1.61764
Santykis = 89 su 55 = 1.6181
Santykis = 144 su 89 = 1.6179
Santykis = 233 su 144 = 1.6180
Santykis = 377 su 233 = 1.6180